Zgłoszenia zewnętrzne od sygnalistów dotyczące naruszenia prawa
Na podstawie Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz.928 ze zm.) Mazowiecki Kurator Oświaty Zarządzeniem nr 78 z dnia 24 grudnia 2024 r. wprowadził „Procedurę przyjmowania zewnętrznych zgłoszeń naruszeń prawa w Kuratorium Oświaty w Warszawie”.
Zgłoszenia zewnętrznego może dokonać sygnalista – osoba zgłaszająca lub ujawniająca informację o naruszeniu prawa, pozyskaną podczas wykonywania obowiązków zawodowych lub w związku z realizacją zadań służbowych.
Sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach ustawy o ochronie sygnalistów od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i stanowi informację o naruszeniu prawa.
Dane osobowe sygnalisty przetwarzane są w Kuratorium Oświaty w Warszawie wyłącznie przez osoby upoważnione do przyjmowania, rejestrowania i obsługi zgłoszeń.
Zgodnie z ww. procedurą, sygnały o naruszeniach można zgłaszać w przypadku, gdy są one objęte zakresem stosowania przepisów prawa oraz aktów Unii Europejskiej określonych w załączniku do Dyrektywy i dotyczą następujących dziedzin:
- korupcji,
- zamówień publicznych,
- usług, produktów i rynków finansowych,
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
- bezpieczeństwa transportu,
- ochrony środowiska,
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
- bezpieczeństwa żywności i pasz,
- zdrowia i dobrostanu zwierząt,
- zdrowia publicznego,
- ochrony konsumentów,
- ochrony prywatności i danych osobowych,
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
- interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
- rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
- konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi powyżej.
Zgłoszenie powinno zawierać poniższe informacje:
- imię i nazwisko oraz adres do kontaktu tj. adres korespondencyjny,
- dane osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej, której dotyczy zgłoszenie,
- dane osób, które dopuściły się nieprawidłowości,
- rodzaj nieprawidłowości i ich szczegółowy opis,
- datę i miejsce wystąpienia nieprawidłowości lub zdarzenia,
- informację o posiadanych lub znanych dokumentach, które mogą potwierdzić występowanie nieprawidłowości.
Zgłoszenia zewnętrzne przyjmowane są w formie:
- papierowej, listownie poprzez skierowanie pisemnej korespondencji na adres siedziby Kuratorium: 00-024 Warszawa, Al. Jerozolimskie 32, z dopiskiem na kopercie: „Pełnomocnik ds. Naruszeń Prawa do rąk własnych”;
- elektronicznej, na adres poczty elektronicznej: sygnalista@kuratorium.waw.pl;
- ustnej;
- osobiście w siedzibie Kuratorium w Warszawie, podczas bezpośredniego spotkania, zorganizowanego w terminie 14 dni od otrzymania wniosku o taką formę zgłoszenia.
Dane kontaktowe Rzecznika Praw Obywatelskich
Organem właściwym do przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych jest również Rzecznik Praw Obywatelskich.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
al. Solidarności 77
00-090 Warszawa
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE. L Nr 305, poz. 17)
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928)